Bojler czy podgrzewacze elektryczne? - jaka jest różnica funkcjonalności, co wybrać?

2023-05-23

Zakup nowego lub wymiana niesprawnego podgrzewacza wody wiąże się z koniecznością wyboru odpowiedniego urządzenia dopasowanego do naszych potrzeb. Podgrzewacze wody to bardzo zróżnicowane urządzenia, które mogą być zasilane zarówno gazem, jak i energią elektryczną oraz pracować przepływowo lub gromadzić wodę w zbiorniku. Sprawdź, czym charakteryzują się bojlery i podgrzewacze wody i jakie są między nimi różnice.

Bojler – co to jest i jak działa?

Pojemnościowy podgrzewacz wody (akumulacyjny), nazywany również bojlerem, to urządzenie zapewniające stały dostęp do wody, która dostępna jest dla każdego domownika w odpowiedniej ilości i temperaturze. Dzieje się to dzięki specjalnemu zbiornikowi. Mianowicie model pojemnościowy posiada zestawy grzałek, dzięki którym urządzenie doprowadza wodę do określonej temperatury. Następnie, ciecz magazynowana jest w specjalnym zbiorniku, co pozwala na ograniczenie straty energii. Urządzenia tego typu wyposażono również w termostat, który odpowiedzialny jest za uruchomienie grzałki w chwili, gdy woda ulegnie wystudzeniu.

Pojemnościowy podgrzewacz elektryczny to bardzo trwałe i komfortowe, a jednocześnie wydajne urządzenie. Poddawane regularnej konserwacji będzie z powodzeniem służyło przez długie lata. Nie zajmuje dużo miejsca, a nowoczesne modele są bardzo estetyczne. Ponadto model pojemnościowy w odróżnieniu od przepływowego posiada dużą rezerwę c.w.u., dzięki czemu zapewnia możliwość jednoczesnej obsługi kilku punktów poboru.

Przepływowy podgrzewacz wody – co to jest i jak działa?

W odróżnieniu od bojlera przepływowy podgrzewacz wody na bieżąco podgrzewa ciecz, nie ma więc konieczności czekania na jej podgrzanie. Urządzenie zaczyna pobierać energię do podgrzania cieczy dopiero w momencie aktywacji. Są one dość małe i nie wymagają specjalistycznego podłączenia. Co do zasady poleca się instalację modelu przepływowego w miejscach z niewieloma punktami poboru wody i z ograniczoną liczbą użytkowników.

Bojler czy podgrzewacz elektryczny - różnice i podobieństwa

Podgrzewacze elektryczne oferują dostęp do c.w.u. bez konieczności załączania kotła. Gwarantują komfort, gdyż są w stanie błyskawicznie przemienić lodowatą wodę w tę o przyjemnej temperaturze, idealnej do szybkiego prysznica czy relaksującej kąpieli. Oba są bardzo proste w działaniu. Wyróżnia je szybki montaż i nie potrzebują kominów. Oba urządzenia produkowane są z wysokogatunkowych materiałów. Ponadto, do ich produkcji wykorzystywane są wysokiej jakości podzespoły. Nie generują również spalin.

Przepływowy podgrzewacz elektryczny podgrzewa wodę na bieżąco, dopiero po odkręceniu kranu i nie posiada zbiornika na wodę. Natomiast pojemnościowy, bojler, wyposażony jest w grzałkę oraz zbiornik. W tym przypadku ciecz przygotowywana jest zawczasu, by móc korzystać z niej w nawet kilku miejscach jednocześnie. W odróżnieniu od przepływowego podgrzewacza elektrycznego przygotowanie ciepłej wody w bojlerze trwa zazwyczaj kilka godzin. Jest to rozwiązanie, które chętnie wybierają użytkownicy, którzy mają możliwość korzystania z tańszej, nocnej taryfy za energię elektryczną. Wtedy grzałka nie pracuje przez cały dzień, a jedynie w nocy. Kolejną różnicą jest dobór odpowiedniego urządzenia, gdyż w przypadku bojlera dobiera się zazwyczaj nie moc grzałki, a pojemność zbiornika, gdyż tak jak wspominaliśmy, jego działanie opiera się na zapasie ciepłej wody, która została przygotowana zawczasu.

Jaki podgrzewacz elektryczny wybrać?

Dobór odpowiedniego podgrzewacza elektrycznego zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań domowników. Jeszcze przed dokonaniem wyboru urządzenia należy rozważyć kilka czynników, takich jak:

  • liczba użytkowników,
  • liczba punktów poboru wody ciepłej,
  • taryfa energii, w której będzie pracować,
  • wyposażenie sanitarne (umywalka, wanna, prysznic itd.).

Najlepiej przygotowywania rozpocząć od wyliczenia zapotrzebowania na ciepłą wodę w gospodarstwie domowym. W przypadku domostw, w których znajduje się duża liczba punktów poboru wody, zaleca się montaż bojlera. Pojemnościowy podgrzewacz elektryczny sprawi, że wszystkie pobory będą mogły zostać obsłużone jednocześnie. Należy również wziąć pod uwagę moc urządzenia, która musi zostać dobrana do warunków i potrzeb domowników. To właśnie od mocy zależy szybkość podgrzania wody. W przypadku bojlera moc grzałki wynosi zazwyczaj od 2 do 3 kW. Oprócz mocy bardzo ważna jest pojemność.

Jaką pojemność bojlera wybrać? Dobór pojemności zbiornika do pojemnościowego podgrzewacza wody

Decydując się na montaż elektrycznego podgrzewacza, należy oszacować jego pojemność. Dziś producenci oferują klientom szeroki wybór urządzeń dostępnych w zróżnicowanych pojemnościach, co pozwala na dobór bojlera dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb. Najmniejsze urządzenia o pojemności od 5 do 6 litrów przeznaczone są do montażu pod zlewozmywakiem bądź umywalką. Bojlery o małej pojemności wynoszącej od 10 do 50 litrów - charakteryzują się niewielką średnicą, przez co zazwyczaj montowane są nad umywalką. Ograniczona wielkość bojlera pozwala na ukrycie urządzenia w zabudowie, szafce w kuchni czy w łazience. Pojemnościowe podgrzewacze elektryczne o średniej pojemności wynoszącej od 80 do 150 litrów dostępne są w dwóch wersjach montażowych, do montażu w pozycji pionowej oraz w pozycji poziomej.

Natomiast bojlery o dużej pojemności wynoszącej od 200 do 3000 litrów to najczęściej kupowane modele urządzeń. Zazwyczaj montowane są w łazience lub w innym pomieszczeniu posiadającym dopływ wody. Są to modele stojące, które nie wymagają specyficznego montażu. Cechują się one największą akumulacją c.w.u. Swoje zastosowanie znalazły nie tylko w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, ale również w hotelarstwie i w gastronomii, w małych biznesach czy w zróżnicowanych budynkach użyteczności publicznej. Zapewniają one komfort wszystkim domownikom i gościom, umożliwiając korzystanie z kąpieli w wielu miejscach poboru jednocześnie.

Eksploatacja bojlera elektrycznego – czy jest kosztowna?

Nowoczesne pojemnościowe podgrzewacze elektryczne to urządzenia bardzo ekonomiczne w użyciu. Bojler charakteryzuje się dużą akumulacją ciepła, co wiąże się ze stosunkowo niewielkimi kosztami eksploatacji. Zbiorniki urządzeń, w których magazynowana jest woda, zostały specjalnie zaprojektowane i wyprodukowane, co pozwala na oszczędność energii. Dobrze izolujące materiały pozwalają na ograniczenie strat. Różnica w cenie może być również zauważalna, jeśli korzystamy z możliwości taryfy II (nocnej).

Dodatkowe funkcje podgrzewaczy elektrycznych

Innowacyjne technologie poprawiają komfort korzystania ze zróżnicowanych urządzeń, które znajdziemy m.in. w domach. Aktualnie obejmuje to także podgrzewacze elektryczne, które wyposażono w inteligentne rozwiązania, dzięki czemu nowoczesne urządzenia oferują szereg praktycznych funkcji. Wiele urządzeń pozwala na sterowanie bojlerem również poza domem, np. za pomocą smartfonu czy tabletu. Dzieje się to dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi.

Kolejną z praktycznych funkcji jest możliwość zapamiętania kilku najczęściej używanych temperatur. Dzięki inteligentnej funkcji bojler uczy się i zapamiętuje ulubioną temperaturę kąpieli każdego z domowników, przez co jest w stanie dopasować wodę do potrzeb użytkownika. Niektóre nowoczesne urządzenia wyposażono również w wyświetlacz, który pokazuje takie informacje, jak ilość wody dostępna do użytkowania. Dodatkowo, niektóre wyświetlają również informację o konieczności wezwania instalatora.

Wybór bojlera na wodę - o czym jeszcze warto pamiętać?

Przy wyborze urządzeń warto zwrócić uwagę na zakres regulacji podgrzewacza elektrycznego oraz na maksymalną temperaturę, która jest możliwa do ustawienia. Nowoczesne bojlery pozwalają zazwyczaj na doprowadzenie wody do temperatury wynoszącej nawet 80 stopni Celsjusza. Niemniej jednak wyższa temperatura prowadzi nie tylko do wyższego poboru energii elektrycznej, ale może prowadzić również do szybszych procesów korozyjnych, co z kolei może powodować odkładanie się kamienia w instalacji. Wybierając bojler, warto również zwrócić szczególną uwagę na gwarancję producenta oraz serwis posprzedażowy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 417 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-28
Szybka dostawa.
2024-01-22
Towar zgodny z opisem. Bardzo dobry kontakt ze sprzedającym.
pixel