Jak dobrać pojemność podgrzewacza?

2023-07-24

Dobierając urządzenie, które skutecznie spełni wymagania wszystkich domowników należy zwrócić uwagę na kilka kwestii - jedną z nich jest pojemność. Podgrzewacze wody zazwyczaj wybiera się na podstawie kilku czynników, takich jak liczba użytkowników, liczba punktów poboru ciepłej wody, taryfa energii, wyposażenie sanitarne i ilość miejsca, a także przyzwyczajenia domowników. Dowiedz się więcej i wybierz model na miarę Twoich oczekiwań.

Pojemność podgrzewacza – na co zwrócić uwagę i jak dobrać pojemność zbiornika?

Zazwyczaj szacowane zapotrzebowanie na ciepłą wodę to około 15-30 litrów wody na jednego mieszkańca. Czyli w przypadku czteroosobowej rodziny należy wybrać model około 120-150 litrów. W przypadku większej liczby domowników czy gości wskaźnik ten należy odpowiednio zwiększyć. Niemniej jednak liczy się również rodzaj czynności zużywających ciepłą wodę użytkową. Przykładowo, najwięcej wody generują kąpiele. Napełnienie małej wanny to około 100 litrów wody, a dużej - nawet 250 litrów. W przypadku prysznica jest to od około 50 nawet do 250 litrów. Oprócz brania kąpieli i prysznica dużo wody generuje także mycie rąk i mycie naczyń.

Nie bez znaczenia jest również komfort życia czy planowane oszczędności. Jeśli domownicy nie oszczędzają wody, to warto zdecydować się na podgrzewacz o większej pojemności niż wskazują wyliczenia. Ponadto, jeśli korzystamy z 2 taryfy energetycznej, tzw. taryfy nocnej, to warto zdecydować się na podgrzewacz o 30% większej pojemności niż wynika to z wyliczeń zapotrzebowania.

Jak dobrać pojemność podgrzewacza?

Najmniejsze modele mają pojemność od 5 do 6 litrów. Zazwyczaj montowane są one pod umywalką lub zlewozmywakiem. Takie urządzenia mają przede wszystkim wytworzyć ciepłą wodę użytkową wyłącznie w jednym punkcie.

Zbiorniki 10-litrowe również przeznaczone są pod umywalkę oraz nad umywalkę. W przypadku, gdy nie ogranicza nas przestrzeń nad umywalką, to można również wybrać model 15 czy 30-litrowy, który sprawdzi się przy dostarczaniu ciepłej wody do jednego lub dwóch punktów, np. umywalka i zlewozmywak.

Jeśli chodzi o pojemnościowe podgrzewacze wody, które montuje się w łazience lub w innym przeznaczonym do tego pomieszczeniu z dopływem wody, to zazwyczaj kupowane są one w większych rozmiarach. W przypadku, gdy mamy możliwość doboru urządzenia, które nie tylko podgrzeje, ale i przechowa wodę, to można dobrać zbiorniki o pojemności 50, 60, 80, 100 czy 120 litrów. Przykładowo, podgrzewacze wody u pojemności do 100 litrów mogą być stosowane w mieszkaniach oraz domach zamieszkanych przez 2-3 osoby i korzystające wyłącznie z prysznica. Na rynku dostępne są jeszcze większe podgrzewacze stojące 200, 300 lub nawet 400-litrowe. Decydując się na kupno tak dużego urządzenia możemy mieć pewność, że każdy z domowników lub gości będzie mógł cieszyć się komfortową kąpielą o dowolnej porze.

W naszej ofercie znajdują się modele, które dostępne są w różnorodnych wariantach, co pozwala na dobór odpowiedniego urządzenia o pojemności idealnie dopasowanej do wymagań i oczekiwań naszych Klientów. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem.

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 407 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-30
Dobra obsluga
2024-01-22
Polecam....
pixel