Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Montaż grzejników – jak go wykonać?

2024-01-11

W dzisiejszych czasach, kiedy komfort cieplny stanowi integralną część naszego codziennego życia, posiadanie źródła ciepła w domu jest absolutną koniecznością. Dbanie o właściwą temperaturę w naszych domach jest możliwe dzięki montażowi grzejników. Niestety stare kaloryfery, ze względu na swoją budowę czy zabrudzenia, często nie gwarantują już pełnego ogrzewania i konieczna jest ich wymiana. Podejmując się tego samodzielnie można sporo zaoszczędzić. Jest to jednak dość skomplikowany proces, znacznie bardziej złożony niż jedynie umieszczenie urządzeń w wybranym miejscu w danym pomieszczeniu. Jest to wieloetapowy proces wymagający wiedzy i uwagi na różnorodnych etapach, by zagwarantować nie tylko efektywność samego systemu grzewczego, ale również oszczędność energii i optymalne oraz komfortowe warunki.

Rozpoczynając od wyboru odpowiedniego typu grzejnika, do konkretnego pomieszczenia, poprzez precyzyjny montaż i skończywszy na uszczelnieniu - każdy etap jest równie ważny. Celem naszego artykułu jest zaprezentowanie czytelnikowi kompleksowego przewodnika po procesie montażu grzejników, ukazując istotę każdego kroku, a jednocześnie dostarczając praktycznych wskazówek i porad, które pozwolą na efektywne korzystanie z systemu grzewczego.

Jaki grzejnik wybrać?

Wśród dostępnych opcji wyróżniamy grzejniki kompaktowe i zaworowe. Przyłącza modeli kompaktowych znajdują się w czterech kątach, a modeli zaworowych – na dolnej stronie. W przypadku nowoczesnych modeli zarówno dopływ, jak i odpływ można umieścić także na dolnej stronie. W przypadku nowo wybudowanego domu zarówno wielkość, jak i rodzaj grzejników określone są w projekcie instalacji centralnego ogrzewania. Natomiast ostateczny wybór konkretnego modelu zależy od naszych indywidualnych wymagań estetycznych oraz budżetu.

Na rynku dostępne są kaloryfery wykonane z różnorodnych materiałów. Do wyboru masz modele:

  • żeliwne, 
  • stalowe,
  • aluminiowe,
  • miedziane.

Już od jakiegoś czasu odchodzi się od modeli żeliwnych - te spotkamy praktycznie wyłącznie w starych domach i mieszkaniach. Stalowe dostępne są w różnorodnych formach, mają różnorodne rozmiary i są bardzo proste w eksploatacji. Natomiast modele aluminiowe i miedziane są wprawdzie lżejsze oraz szybciej przewodzą ciepło, niemniej jednak zagraża im korozja.

Przed montażem grzejnika

Jeszcze przed przystąpieniem do prac instalacyjnych należy dokładnie zmierzyć stary kaloryfer za pomocą calówki. Mierzymy zarówno długość, jak i szerokość oraz głębokość, a następnie notujemy wymiary, co pozwala na dobór nowego grzejnika do montażu o porównywalnej mocy grzewczej.

Przed demontażem starych kaloryferów konieczne jest wyłączenie urządzenia grzewczego i odłączenie go od prądu. Natomiast z grzejników należy spuścić całą wodę poprzez odkręcenie odpowietrzania i zaworów zwrotnych. Wyłącznie po spuszczeniu całej wody możemy przystąpić do kolejnych kroków i montażu nowego kaloryfera.

Zaraz po demontażu starego kaloryfera i kupieniu nowego należy ustawić konsolę mocującą na wysokości grzejnika. Otwory mocujące na ścianie należy zmierzyć i zwrócić uwagę na to, aby powyżej kaloryfera znajdowało się przynajmniej 10 cm wolnej przestrzeni.

Oznaczenia do wiercenia należy jeszcze skontrolować za pomocą poziomicy. Kolejno można już przejść do wiercenia. Konsolę mocujemy za pomocą śrub i dybli. W przypadku montażu grzejnika o tych samych wymiarach można zastosować te same konsole.

Montaż grzejnika krok po kroku

Montaż grzejnika rozpoczynamy od wsunięcia go do konsoli i przymocowania za pomocą odpowiednich uchwytów. Śruby dokręcamy za pomocą śrubokrętu. Kolejno przechodzimy do montażu dopływu i odpływu. Złącza ciepłej wody montujemy po prawej lub po lewej stronie kaloryfera w zależności od biegu rury. Ważne, by zwrócić uwagę czy dopływ został podłączony na górze, a odpływ na dolnych złączach. Potrzebne będą do tego zawory przyłączeniowe przepływu lub zawory przyłączeniowe krawędziowe w zależności od kierunku rury oraz wybranego złącza (z boku czy na dole).

Następnie przechodzimy do uszczelniania gwintu przyłącza dopływu i odpływu. Wkręcamy odrobinę siemienia wokół gwintu (w przeciwnym kierunku). Kolejno nacieramy pastę uszczelniającą i ręcznie wkręcamy gwint do zaworu. Złącze dokręcamy za pomocą klucza płaskiego. Zadbaj, by nie uszkodzić uszczelki z siemieniem, gdyż może to mieć wpływ na jej szczelność - w razie wątpliwości popraw ją raz jeszcze. Kolejno przystępujemy do uszczelniania i montażu zaworu termostatu. Gwint zaworu również musimy uszczelnić za pomocą siemienia i pasty i wkręcić ręcznie oraz dokręcić za pomocą płaskiego klucza. Następnie musimy usunąć pokrywę i przykręcić element górny. Ostatnim krokiem jest zamknięcie pozostałych otworów na kaloryferze za pomocą odpowiednich zamknięć i upewnić się, że są one szczelne.

Uruchamianie i kontrola grzejników

Po zakończeniu montażu ponownie napełniamy instalację wodą, zwracając uwagę, by zawór odpowietrzania był zamknięty. Włączamy następnie urządzenie grzewcze i otwieramy odpływ i zawór termostatu. Po wykonaniu wszystkich tych czynności pozostaje jedynie skontrolowanie szczelności instalacji i w razie potrzeby odpowietrzenie zamontowanych kaloryferów i ponowne napełnienie ich wodą.

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 427 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-29
Wszystko na piątkę Polecam
2024-01-30
Dobra obsluga
pixel